Vintage Tripod Tub Chairs
Quality:
Very good - slight wear, commensurate with age
A set of two vintage tub chairs in Art Deco style, The Netherlands mid 20th century. The chairs are of high quality with inlaid shell pieces. The chairs are in good condition with regular signs of use. Sold as a pair only.
This item shows wear and tear commensurate with age. Please check carefully our pictures as they are part of the description.
| Product number: | V202602027-541 |
|---|---|
| Width | 550 mm |
| Height | 750 mm |
| Length: | 500 mm |
| Seat Height: | 470 mm |
| Manufacturer: | Unknown |
| Designer / creator: | Unknown |
|---|---|
| Period of time: | 1950 - 1959 |
| Destination of origin: | The Netherlands |
| Quantity: | 2 |
| Material: | Shell , Teak |
| Color: | Brown |