Vintage Table Lamp Wicker
Quality:
Good - visible, slight wear, commensurate with age
A vintage table lamp made of wicker and wooden beads, France 1970's. The lamp is in good vintage condition en produces a warm, cosy sort of light combined with a 70's bohemian vibe.
This item shows wear and tear commensurate with age. Please check carefully our pictures as they are part of the description. F.I. The lamp isn't completely straight and the base is missing 1 wooden bead.
| Product number: | K202605026-549 |
|---|---|
| Width | 520 mm |
| Height | 750 mm |
| Length: | 520 mm |
| Manufacturer: | Unknown |
| Designer / creator: | Unknown |
| Period of time: | 1970 - 1979 |
|---|---|
| Destination of origin: | France |
| Quantity: | 1 |
| Material: | Wicker, Wood |
| Color: | Brown |