Vintage Table Lamp Teak
Quality:
Very good - slight wear, commensurate with age
A vintage, cylindrical shaped, table lamp in teak and copper, Denmark 1960's. In the manner of Santa & Cole.
This petit lamp is in lovely vintage condition.
This item shows wear and tear commensurate with age. Please check carefully our pictures as they are part of the description. F.i. the shade shows some small staines. Marks on the base.
| Product number: | V202605004-544 |
|---|---|
| Width | 155 mm |
| Height | 375 mm |
| Length: | 155 mm |
| Manufacturer: | Unknown |
| Designer / creator: | Unknown |
| Period of time: | 1960 - 1969 |
|---|---|
| Destination of origin: | Europe |
| Quantity: | 1 |
| Material: | Copper, Teak |
| Color: | Beige, Brown , Copper |