Vintage Table Lamp Peill Putzler
Quality:
Very good - slight wear, commensurate with age
A vintage table lamp in bubble glass by Peill & Putzler, Germany 1970's. The lamp is in excellent vintage condition.
The lamp comes without the light bulb.
This item shows wear and tear commensurate with age. Please check carefully our pictures as they are part of the description.
| Product number: | P202604011-539 |
|---|---|
| Width | 140 mm |
| Height | 130 mm |
| Length: | 140 mm |
| Manufacturer: | Peill & Putzler |
| Designer / creator: | Unknown |
| Period of time: | 1970 - 1979 |
|---|---|
| Destination of origin: | Germany |
| Quantity: | 2 |
| Material: | Glass, Metal |
| Color: | Gold, Transparent |