Vintage Table Lamp "Jura"
Quality:
Very good - slight wear, commensurate with age
A vintage table lamp model "Jura" in solid wood by Habitat, United Kingdom 1970's. The shade has a paper-like texture.
This item shows wear and tear commensurate with age. Please check carefully our pictures as they are part of the description. F.i. the wood shows some signs of use, age related.
| Product number: | K202508032-552 |
|---|---|
| Width | 460 mm |
| Height | 500 mm |
| Length: | 460 mm |
| Manufacturer: | Habitat |
| Designer / creator: | Unknown |
| Period of time: | 1970 - 1979 |
|---|---|
| Destination of origin: | United Kingdom |
| Quantity: | 1 |
| Material: | Wood |
| Color: | Beige, Brown |