Vintage Table Lamp Erco
Quality:
Very good - slight wear, commensurate with age
A vintage table lamp in brushed aluminium with a smoked glass shade by Erco, Germany 1970's. The lamp was manufactured by Erco Leuchten. 1970s, Germany. The lamp is in very good condition.
This item shows wear and tear commensurate with age. Please check carefully our pictures as they are part of the description.
| Product number: | K202603023-521 |
|---|---|
| Width | 210 mm |
| Height | 245 mm |
| Length: | 210 mm |
| Manufacturer: | Erco |
| Designer / creator: | Unknown |
| Period of time: | 1970 - 1979 |
|---|---|
| Destination of origin: | Germany |
| Quantity: | 1 |
| Material: | Brushed Aluminium , Smoke Glass |
| Color: | Grey |