Vintage Table Lamp Biomorphic
Quality:
Very good - slight wear, commensurate with age
A vintage, sculptural table lamp with biomorphic shapes from France, 1960's. Presumably designed by Robert Phandeve. The biomorphic shape is reminiscent of the sculptures by Barbara Hepworth and Henry Moore.
Dimensions of the lamp without the shade: H42 W40 D15 cm.
This item shows wear and tear commensurate with age. Please check carefully our pictures as they are part of the description. The lampshade has some damage on the inside. The base of the lamp has two areas of discolouration in the coating.
| Product number: | K202603033-520 |
|---|---|
| Width | 390 mm |
| Height | 770 mm |
| Length: | 390 mm |
| Manufacturer: | Unknown |
| Designer / creator: | Unknown |
| Period of time: | 1960 - 1969 |
|---|---|
| Destination of origin: | France |
| Quantity: | 1 |
| Material: | Ceramic |
| Color: | Bronze |