Vintage Stools Oak Rush
Quality:
Very good - slight wear, commensurate with age
A set of two vintage oak stools with rush seats, France 1940's. In the manner of designs by Charlotte Perriand. The stools are in excellent vintage condition. Sold as a pair only.
This item shows wear and tear commensurate with age. Please check carefully our pictures as they are part of the description.
| Product number: | K202605XXX-536 |
|---|---|
| Width | 380 mm |
| Height | 510 mm |
| Length: | 310 mm |
| Seat Height: | 310 mm |
| Manufacturer: | Unknown |
| Designer / creator: | Unknown |
|---|---|
| Period of time: | 1940 - 1949 |
| Destination of origin: | France |
| Quantity: | 2 |
| Material: | Oak, Rush |
| Color: | Brown |