Vintage Stool Gilbert Marklund
Quality:
Very good - slight wear, commensurate with age
A vintage, minimalist stool in pine designed by Gilbert Markland for Furusnickarn AB, Sweden 1960s. The stool is sturdy and in excellent vintage condition with slight signs of wear.
This item shows wear and tear commensurate with age. Please check carefully our pictures as they are part of the description.
| Product number: | K202511XXX-470 |
|---|---|
| Width | 520 mm |
| Height | 530 mm |
| Length: | 330 mm |
| Seat Height: | 440 mm |
| Manufacturer: | Furusnickarn AB |
| Designer / creator: | Gilbert Marklund |
|---|---|
| Period of time: | 1960 - 1969 |
| Destination of origin: | Sweden |
| Quantity: | 1 |
| Material: | Pine wood |
| Color: | Brown |