Vintage Coffee Table Lilienthal
Quality:
Very good - slight wear, commensurate with age
A rare, vintage sculptural coffee table by Heinz Lilienthal, Germany 1970's. The tulip shaped table-base features an impressive tabletop with a copper finish. It is in excellent vintage condition, with a few light marks on the tabletop.
This item shows wear and tear commensurate with age. Please check carefully our pictures as they are part of the description.
| Product number: | K202603031-524 |
|---|---|
| Width | 1110 mm |
| Height | 520 mm |
| Length: | 1110 mm |
| Manufacturer: | Unknown |
| Designer / creator: | Heinz Lilienthal |
| Period of time: | 1970 - 1979 |
|---|---|
| Destination of origin: | Germany |
| Quantity: | 1 |
| Material: | Copper, Wood |
| Color: | Brown , Copper |