Vintage Coffee Table Leather Top
Quality:
Very good - slight wear, commensurate with age
A vintage coffee table featuring a wooden frame and a leather top, France 1950's. This high-quality table was made in mid century period of the 20th century and is still in excellent condition. The leather has beautifully aged with only signs of use which actually add to its charm. Comes with a smoked glass top.
This item shows wear and tear commensurate with age. Please check carefully our pictures as they are part of the description. F.I. Scratches on the glass top, discoloration and minor (age related) damage to the leather.
| Product number: | K202605028-546 |
|---|---|
| Width | 900 mm |
| Height | 480 mm |
| Length: | 900 mm |
| Manufacturer: | Unknown |
| Designer / creator: | Unknown |
| Period of time: | 1950 - 1959 |
|---|---|
| Destination of origin: | France |
| Quantity: | 1 |
| Material: | Leather, Wood |
| Color: | Brown |