Vintage Cabinet Oak
Quality:
Very good - slight wear, commensurate with age
A vintage brutalist design cabinet produced by the Belgian manufacturer Kunstmeubelen De Puydt, Belgium 1970's. The cabinet has a rustic overall appeal, is made of high quality oak and displays fine craftsmanship. This rare item is in excellent vintage condition and comes with original label.
This item shows wear and tear commensurate with age. Please check carefully our pictures as they are part of the description.
| Product number: | K202603026-518 |
|---|---|
| Width | 990 mm |
| Height | 1250 mm |
| Length: | 445 mm |
| Manufacturer: | Kunstmeubelen De Puydt |
| Designer / creator: | Unknown |
| Period of time: | 1970 - 1979 |
|---|---|
| Destination of origin: | Belgium |
| Quantity: | 1 |
| Material: | Oak |
| Color: | Brown |