Vintage Bookcase Brutalist
Quality:
Very good - slight wear, commensurate with age
A vintage bookcase made from solid oak, Belgium 1970's. The rustic bookcase is sturdy and in excellent vintage condition. With its visible wooden joint and connecting parts, this bookcase provides a subtile brutalist touch to your interior project.
This item shows wear and tear commensurate with age. Please check carefully our pictures as they are part of the description.
Price On Request
| Product number: | K202603XXX-540 |
|---|---|
| Width | 1500 mm |
| Height | 1710 mm |
| Length: | 420 mm |
| Manufacturer: | Unknown |
| Designer / creator: | Unknown |
| Period of time: | 1970 - 1979 |
|---|---|
| Destination of origin: | The Netherlands |
| Quantity: | 1 |
| Material: | Oak |
| Color: | Brown |