Vintage Armchairs De Puydt
Quality:
Very good - slight wear, commensurate with age
A set of two vintage, oak armchairs attributed to De Puydt, Belgium 1970's. The chairs are in excellent vintage condition. Sturdy, yet elegant. Sold as a pair.
This item shows wear and tear commensurate with age. Please check carefully our pictures as they are part of the description. F.I. The chairs both have some small stains.
| Product number: | K202506001-420 |
|---|---|
| Width | 610 mm |
| Height | 1080 mm |
| Length: | 460 mm |
| Seat Height: | 440 mm |
| Manufacturer: | Unknown |
| Designer / creator: | Unknown |
|---|---|
| Period of time: | 1970 - 1979 |
| Destination of origin: | Belgium |
| Quantity: | 2 |
| Material: | Oak |
| Color: | Brown |