Vintage Arm Chairs Wrapped Leather
Quality:
Very good - slight wear, commensurate with age
A set of two distinctive armchairs wrapped in sturdy, moulded leather, Italy mid 20th century. Chair or pieces of art? Added to our collection are these remarkable arm chairs. Each chair has its own artistic design. Both chairs are entirely handmade and as a result, the iron armrests height slightly vary. The chairs are in excellent condition. In the style of designers such as Elisabeth Garouste and Mattia Bonetti. Sold as a pair.
Dimensions per chair:
First picture left: H100 W53 D60 Seat height 51
First picture right: H101 W52 D60 Seat height 47
This item shows wear and tear commensurate with age. Please check carefully our pictures as they are part of the description.
| Product number: | K202603016-517 |
|---|---|
| Width | 520 mm |
| Height | 1010 mm |
| Length: | 600 mm |
| Seat Height: | 470 mm |
| Manufacturer: | Unknown |
| Designer / creator: | Unknown |
|---|---|
| Period of time: | 20th century |
| Destination of origin: | Italy |
| Quantity: | 2 |
| Material: | Iron, Leather, Wood |
| Color: | Brown |