Table Lamp Space Age
Quality:
Very good - slight wear, commensurate with age
A vintage space-age table lamp from The Netherlands, 1960's. The lamp remains in good condition and is reminiscent of the designs by Dutch brand Raak Amsterdam and German brand Peill & Putzler.
This item shows wear and tear commensurate with age. Please check carefully our pictures as they are part of the description.
| Product number: | K202601XXX-551 |
|---|---|
| Width | 260 mm |
| Height | 420 mm |
| Length: | 260 mm |
| Manufacturer: | Unknown |
| Designer / creator: | Unknown |
| Period of time: | 1960 - 1969 |
|---|---|
| Destination of origin: | The Netherlands |
| Quantity: | 1 |
| Material: | Glass, Metal |
| Color: | Silver, Transparent |