Statue Monk
Quality:
Very good - slight wear, commensurate with age
An antique statue of a monk in solid wood, Belgium 1920's. A roughly carved statue made of beautiful patinated wood. The statue is in good condition.
This item shows wear and tear commensurate with age. Please check carefully our pictures as they are part of the description.
| Product number: | K202603XXX-555 |
|---|---|
| Width | 100 mm |
| Height | 425 mm |
| Length: | 70 mm |
| Manufacturer: | Unknown |
| Designer / creator: | Unknown |
| Period of time: | 1920 - 1929 |
|---|---|
| Destination of origin: | Belgium |
| Quantity: | 1 |
| Material: | Wood |
| Color: | Brown |