Postmodern Armchairs Hain & Thome
Quality:
Very good - slight wear, commensurate with age
A pair of postmodern armchairs produced by Hain & Thome, Germany 1980s. Fabulous lines! We adore the bold lines and contrast between used materials in these statement pieces! The chairs are in the style of designs by Burkhard Vogtherr, who also designed for Hain & Thome. The chairs are in good vintage condition, with signs of use on the suede upholstery and the wooden frame. We have a total of 4 chairs in stock. Sold per pair.
This item shows wear and tear commensurate with age. Please check carefully our pictures as they are part of the description.
| Product number: | K202401XXX-548 |
|---|---|
| Width | 1120 mm |
| Height | 750 mm |
| Length: | 920 mm |
| Seat Height: | 410 mm |
| Manufacturer: | Hain & Thome |
| Designer / creator: | Unknown |
|---|---|
| Period of time: | 1980 - 1989 |
| Destination of origin: | Germany |
| Quantity: | 2 |
| Material: | Suede, Wood |
| Color: | Blue, Brown |