Modernist Stool Tripod
Quality:
Very good - slight wear, commensurate with age
A modernist tripod stool with triangular shapes, The Netherlands 1940's. This exceptional piece is in excellent condition and makes a fine addition to any interior. Made around the 1940's in the Netherlands. The design is reminiscent of the work of Dutch designers such as Gerrit Rietveld or Dom Hans van der Laan.
This item shows wear and tear commensurate with age. Please check carefully our pictures as they are part of the description.
| Product number: | K202605034-523 |
|---|---|
| Width | 490 mm |
| Height | 400 mm |
| Length: | 305 mm |
| Seat Height: | 220 mm |
| Manufacturer: | Unknown |
| Designer / creator: | Unknown |
|---|---|
| Period of time: | 1940 - 1949 |
| Destination of origin: | The Netherlands |
| Quantity: | 1 |
| Material: | Beech, Wood |
| Color: | Black, Brown |