Handcrafted Sculpture
Quality:
Very good - slight wear, commensurate with age
A handcrafted root wood sculpture. Organic shape, soft lines and silk smooth finish. Made in the 1950's.
No longer available
| Product number: | V202309049-104 |
|---|---|
| Width | 200 mm |
| Height | 610 mm |
| Length: | 250 mm |
| Manufacturer: | Unknown |
| Designer / creator: | Unknown |
| Period of time: | 1950 - 1959 |
|---|---|
| Destination of origin: | France |
| Quantity: | 1 |
| Material: | Rootwood |
| Color: | Brown , Mahogany |