Easy Chair "Eagle"
Quality:
Very good - slight wear, commensurate with age
A vintage, high-quality lounge chair model "Eagle" in chromed, stainless steel and leather by Kebe, Denmark 1970's. The chair is in excellent condition with minimal signs of use. Elegance, the danish way!
This item shows wear and tear commensurate with age. Please check carefully our pictures as they are part of the description. F.I. Minor scratches on the frame. And slight imperfections in the leather, aged related.
| Product number: | K202605019-542 |
|---|---|
| Width | 620 mm |
| Height | 760 mm |
| Length: | 700 mm |
| Seat Height: | 380 mm |
| Manufacturer: | Kebe |
| Designer / creator: | Unknown |
|---|---|
| Period of time: | 1980 - 1989 |
| Destination of origin: | Denmark |
| Quantity: | 1 |
| Material: | Chrome |
| Color: | Black, Chrome |