Art Deco Table Lamp
Quality:
Very good - slight wear, commensurate with age
An antique table lamp from the Art Deco period, The Netherlands 1930's. The lamp has a brass lamp socket by Zenith. The shade shows signs of use due to its age. The lamp is very decorative and considering its age in excellent antique condition. Beautiful in its simplicity.
This item shows wear and tear commensurate with age. Please check carefully our pictures as they are part of the description. F.i. age related signs of wear on the shade.
| Product number: | K202510024-554 |
|---|---|
| Width | 280 mm |
| Height | 420 mm |
| Length: | 280 mm |
| Manufacturer: | Unknown |
| Designer / creator: | Unknown |
| Period of time: | 1930 - 1939 |
|---|---|
| Destination of origin: | The Netherlands |
| Quantity: | 1 |
| Material: | Wood |
| Color: | Black, Brown |