Art Deco Coffee Table
Quality:
Good - visible, slight wear, commensurate with age
An antique art deco coffee table with reverse tapered legs, The Netherlands 1930's. The table shows eye for detail and true craftsmanship. It remains in good, antique condition. The bottom shelf has split into two pieces over time.
This item shows wear and tear commensurate with age. Please check carefully our pictures as they are part of the description. F.i. some discoloration on the table top.
| Product number: | K202605027-547 |
|---|---|
| Width | 610 mm |
| Height | 515 mm |
| Length: | 610 mm |
| Manufacturer: | Unknown |
| Designer / creator: | Unknown |
| Period of time: | 1930 - 1939 |
|---|---|
| Destination of origin: | The Netherlands |
| Quantity: | 1 |
| Material: | Oak |
| Color: | Brown |