Antique Wooden Bowl
Quality:
Very good - slight wear, commensurate with age
A large handmade bowl made of solid wood, Indonesia 20th century. A beautiful decorative piece. Probably made in the first half of the 20th century in Sumatra. The bowl is in lovely antique condition.
This item shows wear and tear commensurate with age. Please check carefully our pictures as they are part of the description.
| Product number: | K202604035-543 |
|---|---|
| Width | 550 mm |
| Height | 230 mm |
| Length: | 550 mm |
| Manufacturer: | Unknown |
| Designer / creator: | Unknown |
| Period of time: | 20th century |
|---|---|
| Destination of origin: | Sumatra |
| Quantity: | 1 |
| Material: | Teak |
| Color: | Brown |