Antique Tripod Stool
Quality:
Very good - slight wear, commensurate with age
An antique three-legged stool from France, 19th century. This charming milking stool can be used both for sitting as serve as a side table. In the past, presumably the wood also has been used as a chopping block, considering its cuts on the bottom. A primitive stool, sturdy and in good condition for its age. What a find!
This item shows wear and tear commensurate with age. Please check carefully our pictures as they are part of the description.
| Product number: | K202602XXX-526 |
|---|---|
| Width | 300 mm |
| Height | 330 mm |
| Length: | 230 mm |
| Manufacturer: | Unknown |
| Designer / creator: | Unknown |
| Period of time: | 19th century |
|---|---|
| Destination of origin: | France |
| Quantity: | 1 |
| Material: | Elm |
| Color: | Brown |