Antique Hat Blocks
Quality:
Very good - slight wear, commensurate with age
A pair of French hat blocks or forms in solid wood, France early 20th century. The hat blocks were mounted on stands later on. One of which is slightly bent over time. Both are in excellent, antique condition. Not only useful to store your hats, caps etc, but they sure do look good as well. Sold as a pair only.
This item shows wear and tear commensurate with age. Please check carefully our pictures as they are part of the description.
| Product number: | K202601006-538 |
|---|---|
| Width | 230 mm |
| Height | 540 mm |
| Length: | 210 mm |
| Manufacturer: | Unknown |
| Designer / creator: | Unknown |
| Period of time: | 1920 - 1929 |
|---|---|
| Destination of origin: | France |
| Quantity: | 2 |
| Material: | Wood |
| Color: | Brown |