Antique Finca Cabinet
Quality:
Very good - slight wear, commensurate with age
An antique finca cabinet made of chestnut wood from Spain, late 18th century. The cabinet is in good antique condition. The cabinet aged nicely; providing that warm, patinated appeal as some extra charm. Two shelves on the inside were added at a later date.
This item shows wear and tear commensurate with age. Please check carefully our pictures as they are part of the description.
| Product number: | V202602026-516 |
|---|---|
| Width | 910 mm |
| Height | 1580 mm |
| Length: | 300 mm |
| Manufacturer: | Unknown |
| Designer / creator: | Unknown |
| Period of time: | 18th century |
|---|---|
| Destination of origin: | Spain |
| Quantity: | 1 |
| Material: | Chestnut Wood |
| Color: | Brown |