Antique Amsterdamse School Easy Chair
Quality:
Good - visible, slight wear, commensurate with age
A rare antique easy chair in Amsterdamse School style in oak and green velvet.
The chair is from 1920's en remains in original, good condition.
| Product number: | V202205030-64 |
|---|---|
| Width | 720 mm |
| Height | 1050 mm |
| Length: | 930 mm |
| Seat Height: | 500 mm |
| Manufacturer: | Unknown |
| Designer / creator: | Unknown |
|---|---|
| Period of time: | 1920 - 1929 |
| Destination of origin: | The Netherlands |
| Quantity: | 1 |
| Material: | Fabric - Velvet, Oak veneer |
| Color: | Brown , Green |